GCI : www.gci.miescisko.nowoczesnagmina.pl Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
5102196
od 10 grudnia 2004




Informacje ogólne » Archiwum » Archiwum ogłoszeń

15-lecie Zespołu Ludowego "SARBIANIE"
obrazek

„Zespół Ludowy Sarbianie” – 15-lecie powstania zespołu.

 

     Dnia  10 listopada 2010 roku w miejscowości Sarbia zorganizowane zostało bardzo miłe spotkanie w związku z rocznicą powstania Zespołu Ludowego Sarbianie. Rocznica powstania Zespołu to okazja do wspomnień związanych z chwilami tworzenia tego Zespołu. A wszystko zaczęło się w listopadzie 1995 roku podczas spotkania z mieszkańcami wsi Sarbia. W spotkaniu tym brał udział Wójt Gminy Mieścisko Andrzej Banaszyński oraz przedstawicielki Ośrodka Doradztwa Rolniczego  w Sielinku  tj. Wiktoria Maciejewska i Beata Mączyńska. Na spotkaniu tym postanowiono przygotować program artystyczny w/g ustalonego regulaminu, na występ do drugiej edycji Turnieju „Moja Wieś aktywna”, organizowanego przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sielinku. Od tego momentu mieszkańcy wsi wzięli się za bardzo intensywna pracę, której owoce mógł przedstawić opiekun  Zespołu Marian Witucki na opisywanym spotkaniu.

       Niewątpliwie powstanie Zespołu to duży sukces dla takiej małej miejscowości. Zespół brał udział w organizowanych przez cztery lata z rzędu eliminacjach gminnych do Turnieju „Moja Wieś Aktywna”, w których zajmował zawsze I miejsce, przechodząc dalej do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. W eliminacjach wojewódzkich  brał udział nieprzerwanie do 1999 roku. W tym też roku zajął w Turnieju „Moja Wieś Aktywna”  II miejsce w województwie, jeszcze wtedy poznańskim. Na terenie powiatu wągrowieckiego Zespół Doradczy organizował również turniej „Moja Wieś Aktywna” w latach 2001 do 2002r. , w którym to Zespół brał udział, plasując się na pozycji lidera. Udział w organizowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego Sielinko turniejach spowodował, że Zespół zaczęto zapraszać na różnego rodzaju występy i imprezy. Zespół brał  udział w programie telewizyjnym „Dzień Dobry Wielkopolsko” ,  występował w Holandii na spotkaniu z okazji „Dni Jednego Świata” w gminie De Bilt oraz brał udział w festynie organizowanym w ramach konkursu „Wielkopolski Wójt, Burmistrz Roku” w 1999r. Ponadto występował na dożynkach gminnych i powiatowych na terenie powiatu wągrowieckiego. Zespół współpracuje również z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu,  przy współpracy z którym przygotował i wystawił Wesele Pałuckie. Ostatnio „Sarbianie” brali udział Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Ludowych w Jabłkowie.

     Początkowe lata pracy Zespołu były bardzo trudne, ponieważ realizacja takiego przedsięwzięcia jak tworzenie całkiem nowego „organu” na terenie wsi, związanego ze sferą kultury, przez osoby, które tymi zagadnieniami na co dzień się nie zajmują, było bardzo dużym wyzwaniem dla organizatorów. Słowa uznania należą się opiekunowi tego Zespołu Marianowi Wituckiemu, który podołał znieść trudy organizacji i przygotowań związanych z tworzeniem i występami  Zespołu przez okres 15-tu lat. Na pewno nie było by tego sukcesu, gdyby nie miał wsparcia wśród mieszkańców wsi Sarbia, w których rozbudziły się ukrywane talenty poetyckie, muzyczne, aktorskie  czy też zdolności krawieckie (jedna z mieszkanek wsi szyje stroje dla Zespołu). Wsparciem jest także ks. kan. Andrzej Trzemżalski proboszcz parafii św. Anny w Podlesiu Wysokim, który występuje razem z Zespołem.

     Program przygotowywany przez Zespół Ludowy Sarbianie jest bardzo ciekawy, kultywuje  stare, zapomniane zwyczaje, „ocala od zapomnienia”  folklor ziemi pałuckiej. Istnienie  Zespołu Ludowego Sarbianie to przykład godny naśladowania i wsparcia, bo przecież takich „perełek” jest niewiele w Wielkopolskie.

                                                  Beata Mączyńska - Starszy Doradca WODR Poznań